Hakkımda

Blogumda okuduğunuz/okuyacağınız hiçbir konuyu yazmak, kendi hakkımda yazmak kadar zor olmadı. İnsanın kendisi hakkında bildiklerini paylaşması okuyup, dinleyip, yaşayıp öğrendiklerini paylaşması kadar kolay değil. Ama elbette bir yerden başlamak gerekiyor. Ben de kısa özgeçmişimi gerçekten kısa tutarak öyle yapayım.

Kars’ta doğdum ve cocukluğumun ilk yıllarını orada geçirdim.  Sonra biraz Almanya, biraz İzmir, çoğunlukla da Mersin’de yaşadım. Koç Üniversitesi’nde ekonomi okudum. Üniversiteyi bitirdikten sonra kısa bir süre bankacılık yaptım. Neyse ki bankacılığın benim için doğru bir iş olmadığına karar vermem çok uzun sürmedi. Kariyerimi sağlık sektöründe devam ettirme kararını verdim. Bir müddet özel bir hastanede yöneticilik yaptıktan sonra sağlık yönetimi konusunda eğitimimi devam ettirme ihtiyacı duydum ve New York Üniversitesi’nde sağlık yöneticiliği ve politikaları alanında yüksek lisansa başladım. Bu sırada NYU Tıp Merkezi’nde araştırma ve geliştirme bölümünde çalıştım. Mezun olduktan sonra New York Mount Sinai Tıp Fakültesi Klinik Çalışmalar Bölümü’nde yöneticilik yaptım.

Bu süre zarfında kadın hastalıkları ve fertilite konularında yapılan araştırma ve deneylere tanıklık etme ve çalışmalara katılma fırsatı buldum. Sayısız konferans ve seminerlere katıldım, sunumlar hazırladım. Bu konularda dünyanın önde gelen bilim insanları ile birlikte çalışma şansını yakalamış olmamın bugünkü bilgi birikimine ulaşmama katkısı büyük oldu.

Eşimle çocuk sahibi olmaya karar verdiğimiz andan itibaren fertilite konusu benim için her zamankinden daha ilgi çekici hale geldi. Bu konuda daha fazla araştırmaya başladım. Negatif test sonucuyla karşılaştığım her ay benim için büyük bir hayalkırıklığı oldu ama aynı zamanda vücudumun nasıl çalıştığını daha iyi öğrenmek için bir neden verdi bana. Sanırım bu dönemde piyasadaki çoğu fertilite kitabını okudum. Benim için zor olduğu kadar verimli bir dönemdi. Öğrendiklerimi kendi üzerimde test edip yazıya dökme fırsatım oldu.

Beşer Yapım Bakım Onarım fikri de bütün bunların sonucunda ortaya çıktı. Bir noktada bu konuda doktorlarıma makaleler, araştırmalar ve alternatif tedavi yöntemleri önerilerimi kabul ettirebilir hale geldim. Hatta önerim üzerine endokrinoloğumla beraber hayıt otu üzerine olumlu sonuçlanan bir küçük klinik deney yaptık. Nihayetinde fertilite ve beslenme konuslarında eğitimimi devam ettirmeye karar verdim. 


Hamile kalmak her zaman uzaktan göründüğü kadar kolay olmayabiliyor. Bunu en derinden hissedenler ve bunun getirdiği tedirginliği en yakından yaşayanlar da tabii ki anne adayları. Bunu gerek kendi hamilelik sürecimde, gerek çevremdekilerin yaşadıklarında, gerekse kariyerim sürecinde dahil olduğum sosyal ve klinik araştırmalarda yakinen tecrübe ettim. Fertilite ve kısırlık konusunda bilinenlerin aslında ne kadar az olduğunu blogumu gezerken farkedeceksiniz. Bu noktada özellikle vurgulamak istediğim husus; bu sitenin sadece infertilite (kısırlık) problemi yaşayanlara değil, çocuk sahibi olmaya karar vermiş ve çocuk sahibi olan herkese yönelik hazırlanmış olduğudur. Beşer Yapım Bakım Onarım ile yapmaya çalıştığım; birikimlerimi ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak ve bebek sahibi olmaya çalışırken biraz daha bilinçli hareket etmenize yardımcı olmaktır. Kendinizi çaresiz, umutsuz hissetmemenizi sağlayabilirsem ne mutlu…

Sağlıkla,

Eren

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım